• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Karacaoren40Gazetesi
  • https://twitter.com/karacaoren40
    • Karacaören Köyü Web Sitesi
    • Editör : Mehmet Ali GÜLER
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

Editör FACEBOOK
Mehmet Ali Güler

Kasabamız

 

KASABAMIZ : KARACAÖREN


     Kasabamız Karacaören'in kuruluşunun 16.yy'da olduğu tahmin edilmektedir. Yıllar boyunca sırtını Kervansaray dağlarına dayayan, yüzünü Seyfe ovasına ve gölüne dönen bir coğrafya üzerine kurulu Karacaören, ilimiz Kırşehir'e 15, ilçemiz Boztepe'ye 2 dakika mesafededir.

     Karacaören'in kuruluşu yüzyıllar öncesine dayanır. Karacaören halkı, zaman içerisinde çeşitli yerlerden gelerek kasabanın oluşmasını sağlamışlardır. Kasabamız halkından, Arıöz, Koçak, Coşkun, Derinyol ve Güler ailelerinin, Yalak isimli bir mevkiden coğrafi koşulların kötü olması ve bu mevkide bulunan bataklıkların sağlık sorunlarına yol açması nedeniyle göç ettikleri ve Karacaören'e yerleştikleri bilinmektedir. Bu ailelerin ortak isimleri ise Hamzalar olarak bilinirmiş.

     Altunkaya ve Çelebi aileleri Çimeli bölgesinden - Kürt kabilesi, Baran aileleri ve Mehmet Çavuşlar Horla'dan - Balcı ailesi Hacıbektaş-Mikail mevkiinden - Deniz ailesi Yerköy İğerci'den - Yörükler Tokat Zile Hacılar köyünden, Hamitler Yerköy Karahandere'den - Gökşen Ailesi Mucur Budak'tan - Özmen Ailesi Erzurum civarlarından - yüzyıllar önce kasabamıza göç etmişler ve yerleşmişlerdir. İmamosolar olarak da bilinen İlhan ailesi; Mucur'un Çanakçı köyünde yaşayan üç kardeşten biri olan İmam Yusuf'un Karacaören'e gelmesi ile kasabamıza yerleşmişlerdir. İmam Yusuf'un diğer kardeşlerinin nereye yerleştiği ise bilinmemektedir.

     Karacaören isminin nereden geldiği konusunda Yar.Doç. Ahmet GÜNDÜZ' e ait "Türkmen Yurdu Kırşehir " isimli kitapta, Türk boylarının, Roma Bizans ve diğer eski kavimlerden kalma köy ve şehir yıkıntıları harabeleri civarına gelip yerleştiklerinde, bu harabelere viran veya ören adını verdikleri ve toprağın rengine çevrenin şartlarına göre buna (ak,kızıl,kara) sıfatını ekleyerek Karacaören Karacaviran Akören, Kızılcaören köy isimleri koydukları belirtilmişidir.

     Ankara'da yaşayan hemşerilerize yönelik bir de derneğimiz bulunmaktadır. 04/05/2004 tarihinde faaliyetlerine başlayan derneğimiz, sosyal ve kültürel alanlarda yaptığı etkinliklerle varlığını sürdürmektedir. Derneğimizde şu an bulunan kayıtlı olan, Ankara'da yaşayan Karacaörenli hane sayısı yaklaşık 500'dür. Dernek yönetim kurulumuz ve üyelerimiz birlik ve beraberlik adına yapılabilecek ve kasabamızın ve hemşerilerimizin yararına olabilecek her şeyi kendi içinde görüşüp karara bağlayarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

 

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret681973
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.877228.9929
Euro31.134931.2597
Hava Durumu
Saat