• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/Karacaoren40Gazetesi
  • https://twitter.com/karacaoren40
    • Karacaören Köyü Web Sitesi
    • Editör : Mehmet Ali GÜLER
Üyelik Girişi
Site Haritası
Takvim

Editör FACEBOOK
Mehmet Ali Güler

İlçemiz Boztepe

      İlçemizin merkezi çok eski bir yerleşim yeri olmasına rağmen şimdiki yerine 1700 lü yıllarda yerleştiği bilinmektedir. Bu tarihlerde adını aldığı şehrin kuzey batısındaki tepenin çevresinde toplanan köyler Boztepe'yi oluşturmuştur. Bu köyler Çanakçı, Kızmelik,  Dağmezarı, Köçekli Özlü Eski Boztepe ve Cevizbağıdır.

  

 

     Bundan sonra sürekli olarak büyüyen Boztepe 1938 depreminde oldukça büyük zarar görmüş, gelişmesi bir süre duraklamıştır. 1950 li yıllarda yeniden gelişmeye başlayan Boztepe 1960 yılında belediyenin kurulmasıyla kasaba olmuştur.

     Boztepe İlçe kurulması hakkındaki kanun ile İlçe olmuştur. Bir Kasaba ile 13 köyü bünyesine alarak 2 Eylül 1991 tarihinde fiilen faaliyete geçmiştir.

     İç Anadolu Bölgesi’nde, Kırşehir İli’ne bağlı bir ilçe olan Boztepe, doğu ve güneydoğuda Nevşehir, güneyde Kırşehir merkez ilçesi, kuzeyinde Çiçekdağı, batısında Kaman, doğusunda da Kozaklı ile çevrilidir. İlçe topraklarının güney ve güneybatısında Kızılırmak, batı ve kuzeybatısında Kılıçözü Deresi, kuzey ve kuzeydoğusunu da Delice Irmağı, doğuda Seyfe Gölü çöküntü alanı doğal olarak sınırlamaktadır. Kırşehir ve Boztepe ilçesinin bulunduğu alan, Kırşehir Masifi olarak isimlendirilen volkanik kayalarla örtülmesiyle oluşan bir platodur. Bu platoyu birkaç dağ kütlesi engebelendirmiş, akarsularla da bölünmüştür. İlçe topraklarının kuzeyinde Çiçekdağı (1.691 m.), Orta kesiminde Baran (1.677 m.) ile Kervansaray Dağı (1.679 m.) engebelendirir. Bunlardan Çiçekdağı ormanlarla kaplı olup, diğer dağlar step görünümündedir. İlçenin kuzeydoğusunda Malya (Seyfe) Ovası (400 km2) yer almaktadır. Deniz seviyesinden 1.100 m. yükseklikteki ilçenin yüzölçümü 631 km2 olup, toplam nüfusu 10.639’dur.

     İlçenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yetiştirilen başlıca tarımsal ürünler, arpa, buğday, çavdar, mısır, mercimek, baklagillerdir. Hayvancılıkta da büyük ve küçükbaş hayvan besiciliğinin yanı sıra kümes hayvanı yetiştirilmektedir.

     İlçenin ilkçağ tarihi ile ilgili kesin bilgi bulunmamakla birlikte, beldenin bulunduğu alanın Kırşehir ile paralel bir tarihe sahip olduğu sanılmaktadır. Köy niteliğindeki bir kasaba olan Boztepe, 1990 yılında Kırşehir iline bağlı ilçe konumuna getirilmiştir.

     İlçede günümüze gelebilen herhangi bir eser bulunmamaktadır.

     Malya Tarım İşletme Müdürlüğü bu ilçe içinde kurulmuştur: 400 km2 yüzölçümlü Malya Ovası ilimizin verimli arazilerine sahiptir. Hem tarım hem de hayvancılık yapılmaktadır. Küçük sanayi sitesi de kurulmuş bulunan ilçe hızla gelişmektedir.

      İlçeye bağlı Karacaören kasabasında belediye örgütü vardır. Kasabanın nüfusu 1520’dir.

 

  
9341 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam145
Toplam Ziyaret682116
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.877228.9929
Euro31.134931.2597
Hava Durumu
Saat